کشف جرایم رایانه ای

کشف جرایم و جمع آوری مستندات لازم برای محکوم کردن یک مجرم، مراحل پیچیده ای دارد و هرکسی نمی تواند ادعا کند در این زمینه مهارت داشته یا ذهن خلاقی دارد که به آسانی می تواند اطلاعات مختلف را کنار یکدیگر قرار داده و مجرم را شناسایی یا با ارائه مستندات آن را محکوم کند!

 

بسیاری از کارآگاهان و بازپرس های انتظامی برای کشف جرایم و شناسایی مجرم مجبور به جمع آوری اطلاعات از تمام جوانب هستند.

 

این عوامل می تواند یک فیلم، صدا، صحبت های افراد دیگر، ردپای به جا مانده در صحنه جرم و... باشد که هر کدام از آنها نقش تکه ای از یک پازل را بازی می کنند و در نهایت نیز با کنار هم قرار گرفتن این تکه ها و هوش و ذکاوت بازپرس، این پازل کامل شده و مجرم شناسایی می شود.

 

به نظر شما یک بازپرس جرایم رایانه ای به چه روشی می تواند مجرم را شناسایی یا مستندات محکمه پسندی برای اثبات جرم یک فرد به دادگاه ارائه کند؟

 

فرض کنید یک مجرم رایانه ای، فقط از رایانه خود برای ارتکاب به جرم کمک گرفته است و تمام ردپاهای به جامانده از فعالیت های خود را پاک کرده و اطلاعات مربوط به عملیات انجام شده را نیز حذف یا در بخشی از هارد دیسک پنهان کرده است. آیا فکر می کنید کشف اطلاعات پنهان شده در هارد دیسکی با ده ها یا صدها هزار فایل مختلف امکان پذیر است؟

 

به نظر شما کشف رمزهای عبور، بازخوانی مکاتبات صورت گرفته توسط ایمیل، مشاهده عکس ها یا اطلاعاتی که هویت آنها مخفی شده است و به طور کلی، اقدام هوشمندانه در مقابل بسیاری از این قبیل ترفندها که برای پنهان نگه داشتن عملیات مجرمانه مورد استفاده قرار می گیرند، امکان پذیر خواهد بود؟

 

اگر مثل ما اعتقاد داشته باشید که هیچ کاری غیرممکن نیست براحتی می توانید به سوال فوق پاسخ دهید، چرا که در بدترین حالت ممکن، می توانیم اطلاعات ذخیره شده در یک رایانه را پس از ماه ها یا حتی سال ها تلاش، به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و به کشف موارد پنهان آن بپردازیم. اما اگر بخواهیم این روش را برای کشف جرایم رایانه ای به کار ببریم اصلا روش خوبی انتخاب نکرده ایم، چرا که در چنین شرایطی برای کشف هر جرم رایانه ای نیازمند زمانی بسیار طولانی و افرادی بسیار ماهر خواهیم بود! آیا دوست دارید با اطلاعاتی اندک و در زمانی کوتاه، تخصص در کار با رایانه و مهارت های یک بازپرس باسابقه را یک جا در اختیار بگیرید؟

 

بازپرس دیجیتالی

 

نرم افزار OSForensics ابزاری فوق العاده قدرتمند با روش کاری بسیار ساده است که همه امکانات موردنظر برای کشف اطلاعات پنهان در رایانه مجرمان را در اختیار شما قرار می دهد و شما را قادر می کند در زمانی کوتاه، ردپای به جامانده از فعالیت مجرمان رایانه ای را بررسی کرده و اطلاعات موردنظرتان را استخراج کنید.

 

به کمک این برنامه می توانید فایل های حذف شده را به سیستم عامل بازگردانید، فایل های تغییریافته را پیدا کنید، محتوای فایل های مختلف را مشاهده کنید، رمزعبورهای پنهان در میان متون بیهوده را کشف کنید، فرمت واقعی فایل ها را که به صورت جعلی تغییر یافته اند تشخیص دهید و به طور کلی با کنار هم قرار دادن عوامل مختلفی که در انجام فعالیت های مجرمانه دخالت دارند، به کشف جرایم یا اثبات یک جرم بپردازید.

 

کشف اطلاعات مرتبط

 

یکی از ابتدایی ترین کارها هنگام جمع آوری اطلاعات برای کشف حقیقت، استخراج اطلاعات مرتبط با موضوع موردنظر است. این نرم افزار برای انجام این کار قابلیت های جستجوی قدرتمندی را در اختیار شما قرار می دهد که به کمک آنها می توانید با سرعت و دقتی بسیار بالا، اطلاعات مرتبط با موضوع موردنظر خود را در رایانه مربوطه جستجو کنید. نتایج جستجو در این بخش می توانند به صورت فهرست، تصاویر بندانگشتی یا نوار زمان نمایش داده شوند و شما می توانید براحتی و بدون نیاز به نرم افزارهای جانبی به مشاهده پیش نمایشی از نتایج بپردازید.

 

از دیگر امکاناتی که برای کشف اطلاعات در اختیار شما قرار می گیرد عبارتند از:

 

جستجوی درون فایلی: به کمک این قابلیت می توانید متون، تصاویر و دیگر اطلاعات موردنظر خود را درون فایل های متنی، تصویری، صوتی، ویدئو و... جستجو کرده و نتایج را از دل آنها استخراج کنید.

 

جستجوی ایمیل ها: جستجوی عبارت مرتبط با موضوع موردنظر شما در ایمیل های دریافتی و ارسالی می تواند کمک بسیار خوبی برای کشف جرایم باشد. ایندکس سریع آرشیو ایمیل ها و نیاز نداشتن به نرم افزارهای ایمیل کلاینت مختلف برای بازکردن و مشاهده ایمیل ها از امکانات این بخش به شمار می رود.

 

بازیابی فایل های حذف شده: همان طور که یک قاتل پس از قتل، سعی می کند آلت قتل را پنهان کند یا آن را از بین ببرد، مجرم رایانه ای نیز سعی می کند فایل های مربوط به جرم را از بین ببرد! باتوجه به همین مورد، قابلیت بازیابی اطلاعات حذف شده نیز از دیگر قابلیت های این نرم افزار است که به شما این امکان را می دهد تا فایل های حذف شده توسط مجرم را براحتی بازیابی کرده و به بررسی آنها بپردازید.

 

فاش کردن فعالیت های اخیر: کشف ردپای مجرم، بررسی آخرین مکان هایی که در آنها حضور داشته، شناسایی آخرین افرادی که با آنها صحبت کرده و بسیاری موارد دیگر از جمله عوامل بسیار مهمی است که برای اثبات جرم مورد استفاده قرار می گیرد. در این نرم افزار نیز، تمام ردپاها بررسی می شود و اسناد مشاهده شده، تاریخچه وبگردی، دستگاه های اتصال یافته به درگاه های یو اس بی و... از جمله اطلاعاتی است که برای فاش کردن فعالیت های اخیر مجرمان از رایانه آنها استخراج می شود.

 

نمایش حافظه فعال: گاهی یک مجرم رایانه ای در زمان ارتکاب جرم دستگیر می شود اما از آنجا که اطلاعات مورد استفاده برای عملیات مجرمانه در حافظه اصلی رایانه ذخیره شده است این امکان وجود دارد که با خاموش کردن رایانه دسترسی به این اطلاعات برای همیشه غیرممکن شود. برای رفع این مشکل نیز قابلیت استخراج اطلاعات از حافظه فعال در اختیار شما قرار می گیرد که به کمک آن می توانید اطلاعات ذخیره شده در حافظه فعال همچون رمزعبورها و دیگر اطلاعات مهم را پیش از خاموش کردن و حذف شدن آنها از روی حافظه، بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را در فایلی ذخیره کنید تا در آینده به بررسی بیشتر آنها بپردازید.

 

شناسایی موارد مشکوک

 

یک مجرم رایانه ای از هوش خوبی برخوردار است و همین هوش خوب موجب می شود روش های زیرکانه ای را نیز برای پنهان کردن اطلاعات مورد استفاده قرار دهد. پنهان کردن اطلاعات در فایل هایی همنام با برنامه ها و فایل های اصلی سیستم عامل، اختصاص فرمت های جعلی به فایل های متنی یا تصاویر، پنهان کردن کلمات عبور و نامه های محرمانه در متون انبوه درهم ریخته و... از جمله ترفندهای زیرکانه ای است که توسط بسیاری از مجرمان رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نرم افزار OSForensics با بسیاری از این ترفندها آشنایی داشته و قادر است به صورت کاملا هوشمندانه، اطلاعات ذخیره شده روی هارد دیسک را مورد بررسی قرار دهد. به کمک این برنامه می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن، فهرست فایل های جعلی (اختصاص نام notepad.exe به یک برنامه خرابکارانه)، محتوای اطلاعات پنهان در فرمت های ساختگی (تغییر فرمت یک فایل Zip شامل اطلاعات مجرمانه به فرمت یک فایل عکس غیرقابل مشاهده همچون Jpg)، رمزها و کلمات معنادار پنهان شده در متون درهم ریخته و... را شناسایی و مورد بازبینی قرار دهید.

 

مدیریت و نتیجه گیری

 

جستجوی اطلاعات، کشف موارد مشکوک، دسترسی به ردپای مجرم و بررسی فعالیت های آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند، اما تمام این اطلاعات زمانی مفید خواهد بود که شما را به نتیجه برساند و رسیدن به نتیجه نیز از دیگر قابلیت هایی است که توسط این نرم افزار در اختیار شما قرار می گیرد.

 

OSForensics قادر است اطلاعات جمع آوری شده را به صورت یکجا و کاملا دسته بندی شده در اختیارتان قرار دهد. اطلاعات ارائه شده به صورت کاملا حرفه ای رمزنگاری می شود تا افراد غیرمجاز قادر به استفاده از آنها نباشند. ایجاد گزارش های جامع، برخورداری از قابلیت استفاده از نرم افزار و بازکردن فایل های گزارش در تمام رایانه ها و ایجاد نسخه کپی برابر اصل از درایوها یا اطلاعات ذخیره شده روی رایانه های موردنظر از دیگر امکاناتی است که توسط این نرم افزار در اختیار شما قرار می گیرد.

 

چنانچه به استفاده از این نرم افزار علاقه دارید و می خواهید همچون یک پلیس مبارزه با جرایم رایانه ای به کشف اطلاعات پنهان یا فایل های مجرمانه روی رایانه های مجرمان بپردازید، می توانید با مراجعه به لینک زیر، نسخه ای از این نرم افزار را همراه با فایل های مورد نیاز برای استفاده بهتر از آن دانلود کنید:

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ